Září 2016

Jaké? Také. vs. Jaký? Takový.

8. září 2016 v 19:26 | Anita
"Jaké týpek to je? Také všelijaké." vs. "Jaký je to člověk? Takový všelijaký."

Tyto dvě věty se liší jedinou věcí. Vzdáleností 252 kilometrů. Přesně tak, je řeč o brněnském a pražském nářečí. My máme v Brně jednu výhodu (alespoň pro nás), našemu "hantecu" téměř nikdo nerozumí. Naproti tomu, třeba pražskému nářečí rozumí každý, protože se více podobá klasické češtině.
Ale, jelikož jsem z Brna, věnuji se spíše našemu nesrozumitelnému hantecu. Naučím vás tedy pár základních slovíček ;)

První školní den

1. září 2016 v 15:40 | Anita
Je 1.9. To znamená jedinou věc - zase se musíme vrátit do školních lavic, alespoň my na základce a studenti na středních.
V minulém článku o škole jsem zmiňovala, že budu nastupovat do deváté, a to se dnes i stalo,
bohužel Smějící se Teď ale už vážně. Jak probíhal můj první školní den?
Ráno kolem 7:35 hodin jsem se sešla na zastávce s kamaráddkou, s kterou jsme byly domluvené, že půjdeme do školy spolu. Před školou jsme se sešly se zbytkem holek a ve velkém stylu (jak jinak, jsme přece devítky Smějící se) jsme odešly na hřiště. Tam už čekala naše třídní se zbytkem třídy. Potom jsme počkali na správný okamžik a odešli do školy.
Máme hroznou třídu! V chemické a fyzikální učebně, což je nejhorší třída na celé škole. Nicméně, měli jsme 3 hodiny. V prvních dvou hodinách jsme si procházeli a vyplňovali žákovskou knížku. Po druhé hodině jsme šli z holkama na první stupeň k šatnám, kde jsme si vyfotily asi tři společné fotky a několik selfíček. Třetí hodinu jsme potom probírali (zase, pořád dokolá Smějící se) školní řád.
Vyučování nám na druhém stupni končilo v 11:00 hodin a šli jsme na oběd. Po obědě jsme ještě chvíli jen t\k chodili po škole a těšili se na nový školní rok. Ne, kecám Smějící se Po obědě jsme už šli domů. Tím skončil můj první školní den v deváté třídě.

A jaký byl váš dnešní den? A do které třídy odedneška chodíte? (Je úplně jedno, jestli chodíte na základku nebo střední Mrkající)